سفر ۱ روزه به دریاچه تار

دریاچه تار جزو آثار طبیعی ملی ایران و از مناطق گردشگری شهرستان دماوند بوده و در ۱۵ کیلومتری شرق شهر دماوند در غرب روستای هویر واقع شده‌است.

این دریاچه جزو دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی محسوب می‌شود و در ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

 

موقعیت و مشخصات دریاچه تار

این دریاچه که یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران است در ۱۵ کیلومتری شرق دماوند و در بین کوه‌های دوبرار در شمال و زرین‌کوه در جنوب واقع شده‌است.

این دریاچه در اثر زمین لغزش زرین‌کوه ایجاد گردیده‌است. درازای دریاچهٔ تار حدود ۱/۳ کیلومتر و میانگین پهنای آن ۴۰۰ متر است.

عمق این دریاچه در فصول پرآب حدود ۵۰ متر و در فصول کم‌آب حدود ۴۰متر است.

سرشاخه آب‌هایی که به این دریاچه‌ها می‌ریزند، چشمه‌ساران کوه‌های قره‌داغ، سیاه‌چال و شاه‌نشین در شمال و آبراهه‌های فصلی از جنوب است که قسمتی از آب آن‌ها وارد دریاچه‌ها می‌شود و قسمتی دیگر، آب رودهای تار و هویر را تأمین می‌کنند.

سرریز این دریاچه به صورت بسیار اندک سرچشمه رودخانه تار محسوب می‌شود که به‌طور طبیعی با تغذیه از رودخانه‌های فرعی دیگر تشکیل رود تاررود را می‌دهد و به سوی شهر دماوند جاری می‌شود.

 

مسیرهای دسترسی به دریاچه تار

شهر دماوند، روستای چنار شرق، جاده معدن، آخر جاده خاکی، دریاچه تار.
جاده دماوند روستای چنار شرق از جاده خاکی حدود دو ساعت راه طاقت فرسا با خودرو که اگر از خودرو مناسب بهره نمی‌برید توصیه می‌شود از این سفر پرهیز کنید، جاده خاکی بسیار پر شیب و پر خطر می‌باشد.
جاده دماوند – فیروزکوه از روستای دلیچای راه را به سمت روستاهای یهر، مومج، دهنار و هویر پیموده و به دریاچه کوچک هویر و سپس دریاچه تار می‌رسد.
مسیر سوم دسترسی به دریاچه تار و هویر از جاده خاکی روستای سربندان از میان کوهستان زرین‌کوه است.

 

فاصله دریاچه تار تا تهران

فاصله دریاچه تار تا شهر تهران ۱۱۲ کیلومتر؛ تا دماوند۳۰ کیلومتر و تا فیروزکوه ۶۲کیلومتر است.

 

لوکیشن دقیق دریاچه تار