استخرگاه زیباترین روستای استان گیلان

استخرگاه یکی از زیباترین روستاهای استان گیلان و جاهای دیدنی رودبار به شمار می‌رود. این روستای در دامنه‌ی کوه درفک و در دل جنگل‌های سر به فلک کشیده قرار دارد. در روستای استخرگاه می‌توانید از آبشار طبیعی و مسیر جنگلی فو‌ق‌العاده‌ی روستا دیدن کنید و از تماشای بافت روستایی و دست‌نخورده و پوشش گیاهی متفاوت آن لذت ببرید.

شهر بیجار، روستایی از توابع بخش رحمت‌آباد و بلوکات شهرستان رودبار است که به‌واسطه‌ی سد بیجار و همین طور جنگل‌های اطراف آن، محلی زیبا و دل‌پذیر برای گذران اوقات فراغت به شمار می‌رود و در روزهای تعطیل مقصد تفریح افراد بسیاری است. در سد بیجار می‌توان به ماهی‌گیری هم پرداخت.

 

استخرگاه کجاست ؟

شهرستان رودبار استان گیلان، معروف به رودبار زیتون است. شهرستان رودبار در بخش رحمت آباد و بلوکات، دهستان دشتویل، روستایی را در خود جای داده است که استخرگاه نام دارد. استخرگاه بهشت گمشده گیلان با نام محلی سلگا به قدری زیباست که باید از نزدیک شاهد آن بود. آب و هوای روستای استخرگاه ییلاقی است که در هر یک از فصل‌های سال جاذبه‌های دیدنی خود را دارد. ما را در سایت جاده همراهی کنید تا فرصتی داشته باشیم که بدانیم استخرگاه کجاست؟ چه دیدنی‌هایی دارد و جاذبه های گردشگری اطراف استخرگاه کجا هستند؟

 

استخرگاه گیلان کجاست ؟

مرکز استان گیلان رشت است که استخرگاه در فاصله ۷۴ کیلومتری جنوب رشت قرار دارد. رودبار در ۳۳ کیلومتری غرب استخرگاه قرار گرفته است. استخرگاه رودبار در محدوده منطقه حفاظت شده سیاهرود قرار گرفته است. دامنه کوه درفک روستای استخرگاه را در دل جنگل‌های سر به فلک کشیده خود جای داده است. در دل استخرگاه دو استخر شرقی و غربی وجود دارد که دلیل نامگذاری روستا به استخرگاه بوده است. روستای دفراز در همسایگی استخرگاه، از آب ضلع شرقی برای آبیاری زمین‌های کشاورزی خود استفاده می‌کند. صدای مرغ و خروس‌ها، پرواز پرندگان در آسمان، صدای قورباغه‌ها، مه آلود بودن هوا در ساعات مختلف روز، قایق سواری در استخر و طبیعت بکر آن همه دست به دست هم داده‌اند تا زیبایی استخرگاه را چند برابر کنند. در ادامه جاذبه ‌های دیدنی استخرگاه را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

استخرگاه زیباترین روستای استان گیلان

 

این روستا به خاطر وجود دو استخر، یکی درضلع شرقی و دیگری درضلع غربی‌اش به این اسم معروف شده است. کنار یکی از این استخرها که شبیه دریاچه است، خانه‌ای قدیمی قرار دارد که نزدیک ۱۰۰ سال عمر دارد. در محوطه‌اش گاو‌ها می‌چرند و مرغابی‌ها و سگ‌ها زندگی مسالمت‌آمیزی دارند. در ایوان خانه که بایستیم منظره یکدست سبز کوه‌های اطراف را می‌بینیم . وقتی هوا سرد باشد مه‌ای سرتاسر محوطه را می‌پوشاند، انگار که قرار باشد اتفاقی غیرمنتظره و ترسناک رخ بدهد.

خیلی‌ها برای عکس گرفتن به محوطه این خانه می‌آیند و با دریاچه وکلبه نیمه‌کار چوبی کنار آن عکس می‌گیرند و بعد می‌روند. قدیم‌ها، علی آقا، صاحب خانه از آنهایی که برای عکس گرفتن می‌آمدند، پولی نمی‌گرفت، ولی حالا برای قدم گذاشتن در این خانه و بودن در محوطه‌اش، باید ورودی پرداخت کرد.

 

رودبار و زیتون‌فروشی‌های بیشمارش را که پشت سر بگذاریم، در جایی نزدیک درفک، به روستای زیبای استخرگاه می‌رسیم. استخرگاه، بالای ارتفاعات قرار گرفته و با رفتن به آن چند روزی می‌شود از شهر و هیاهویش دور شد. هوای خنک و تمیز خورد و در جایی بود که فقط صدای مرغ و خروس و گاو و پرنده‌ها شروع می‌شود.

از رودبار باید به رستم‌آباد برسیم. ورودی این شهر در سمت راست و ادامه مسیر ما به سمت ییلاق دفراز است که جزو دامنه‌های درفک محسوب می‌شود. تا دفراز راه زیادی نیست، اما جاده رو به بالا و کوهستانی‌ست. در طول راه باید از محلی‌ها مسیر را بپرسیم، چون سر یک دوراهی اگر از سمت چپ و رو به بالا نرویم، از جای دیگری سر در می‌آوریم. بعد از ۲۰ دقیقه به دفراز  می‌رسیم و کمی بالاتر در سمت چپ، یک جاده خاکی با پیچ تند ما را به استخرگاه می‌رساند.

 

علت نام گذاری روستای استخرگاه ؟

شاید با شنیدن نام این روستا کمی تعجب کرده باشید و مایل هستید بدانید که چرا در نام این روستا از کلمه استخر استفاده شده. وجه تسمیه این روستا به خاطر وجود دو استخر است. یک استخر در ضلع شرقی و دیگری در ضلع غربی روستا واقع شده. مردم روستای دفراز از آب استخر شرقی برای مصارف کشاورزی خود استفاده می‌کنند. به همین خاطر این دو استخر را می‌توان مایه آبادانی روستای استخرگاه و هم‌چنین روستاهای اطراف آن دانست. پس کاملا طبیعی است که مردم آنجا برای نام‌گذاری روستای خود از این نام استفاده کنند.

مدتی پیش شرکت‌های تبلیغاتی مختلف برای ساخت تیزر‌های کوتاه از این روستا استفاده کردند و باعث شهرت هرچه بیشتر آن شدند. اگر دقت کنید در تبلیغات برندهای ایرانسل، میهن و بانک صادرات از یک لوکیشن بسیار زیبای طبیعی استفاده شده که همان استخر‌های طبیعی این روستا هستند.

 

چرا باید به روستای استخرگاه رودبار سفر کنیم؟

زندگی همه ما انسان‌هایی که در شهر زندگی می‌کنیم، تنها در کار خلاصه می‌شود. یک زندگی پر از استرس در محیط پر سر و صدا و پر از آلودگی شهری که روح آدمی را آزرده می‌کند. از این رو لازم است گاهی ما نیز به روح و جسم خود استراحت دهیم. شاید استراحتی چند روزه در خانه هم بتواند خستگی جسم ما را از بین ببرد، اما خستگی روح را چطور باید از بین برد؟ روح انسان به آرامش احتیاج دارد. انسان در گذشته هیچ گاه چنین زندگی ماشینی و شلوغی را تجربه نکرده بود. ما به طبیعت وابستگی بسیار زیادی داریم زیرا از طبیعت به وجود آمده‌ایم. زمانی که چشمان خود را ببندیم و یک کلبه چوبی زیبا در دل جنگل‌های بکر را تصور کنیم، ناخودآگاه آرامش به دست می‌آوریم. شاید حتی بتوانیم بوی جنگل باران زده را نیز استشمام کنیم. صدای چوب خشکی که در آتش می‌سوزد و حتی گرمای آن را بر دستان خود احساس خواهیم کرد.

 

بهترین زمان سفر به روستای استخرگاه ؟

همانطور که ذکر کردیم، روستای استخرگاه یک منطقه چهار فصل است و شما می‌توانید در هر فصل از زیبایی‌های بی‌نظیر آن لذت ببرید. این روستا جزء معدود مناطق کوهستانی شمال کشور محسوب می‌شود که حتی در شش ماه دوم سال نیز می‌توان مهمان آن بود و از طبیعت بکرش لذت برد.

 

چگونه به استخرگاه برویم؟

استخرگاه گیلان با تهران حدود ۴ ساعت فاصله دارد. برای رفتن به استخرگاه از تهران، باید وارد اتوبان قزوین – رشت شد. پس از رسیدن به استان گیلان، در ۳۳ کیلومتری رودبار، وارد جاده بره سر- توتکابن شوید و از آن‌جا با کمک گرفتن از محلی‌ها، به روستای توریستی استخرگاه می‌رسید.

 

لوکیشن دقیق استخرگاه