غار دربند رشی کجاست

غار دربند رشی که یکی از برجسته ترین جاذبه های گیلان و شهر رودبار است که در جنوب رشت قرار گرفته است و در واقع یکی از اولین سکونتگاه های بشری در ایران است که قدمتش به بیش از ۲۰۰ هزار سال پیش برمی گردد. اینجا مکان فوق العاده ای برای ماجراجویان است و برای همین سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می کند.

غار دربند رشی در جنوب روستای رشی در بخش رحمت آباد و بلوکات شهرستان رودبار استان گیلان و در ارتفاع حدود ۷۵۰ متری از سطح دریا واقع شده‌ است. این مکان‌ باستانی شامل غار بزرگ کویل گر با طول تقریبی ۶۰ متر و غار با طول تقریبی ۳۰ متر است که دهانه‌ی هر دو در جهت جنوب قرار دارد. غار دربند رشی تنها غار شناخته شده با بقایای باستان‌شناختی دوره پارینه سنگی قدیم در کشور به حساب می‌آید.

هر ساله طبیعت‌گردها و ماجراجویانی که به دیار رودبار سفر می‌کنند، بازدید از غار باستانی دربند رشی را در برنامه‌ی سفر خود قرار می‌دهند تا هم با تاریخ و فرهنگ رودبار آشنا شوند و هم گذری به طبیعت بکر و سرسبز منطقه دربند رودبار داشته باشند. اگر شما نیز به فکر سفر به این منطقه و بازدید از غار دربند رشی هستید، با ادامه‌ی این مقاله از کجارو همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم.

چرا بازدید از غار دربند رشی پیشنهاد می شود؟

• غار دربند رشی یکی از آثار ملی کشور به حساب می آید.
• در کنار این غار می توانید عکس های زیبا و خاصی را ثبت کنید.
• طبیعت اطراف غار به شدت مسحورکننده است.
• مجموعه غنی از بقایای باستان شناختی مثل استخوان جانوران و انسان و دست ساخته‌های سنگی در این غار کشف شده است.
• این غار یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های انسان در ایران به شمار می رود.

در غار دربند گیلان از چه چیزهایی می توان بازدید کرد؟

غار دربند رشی در بهشت زیبایی از روستای رشیِ شهر رودبار واقع شده است. دسترسی به این غار بسیار راحت بوده و تماشای چشم اندازهای زیبای اطرافش همه را به وجد می آورد. در روستای رشی مسیر غار دربند با تابلویی مشخص شده که اگر این مسیر را تا انتها بروید، در ضلع جنوبی کوه بزرگی، ۲ دهانه غار را می بینید که در ارتفاع ۷۵۰ متری از سطح دریا واقع شده اند. دهانه بزرگ این غار با نام کویل گر دارای ۶۰ متر طول و دهانه کوچکش با نام جوکویله تقریبا ۳۰ متر طول دارد. این ۲ دهانه در فاصله ۵۰ متری از هم قرار دارند.
داخل غارها
بعد از اینکه وارد غارهای دربند شدید با شگفتی خاصی روبرو نمی شوید، اگر تا انتهای غارها نرفتید هم اهمیت چندانی ندارد چون آنجا دنیای تاریک کوچکی در انتظارتان است. طی کردن این مسیر ۶۰ متری هم زمان زیادی نمی برد، چراغ قوه گوشی های خود را روشن کنید و به داخل غاری قدم بگذارید که روزگار پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و از عمق تاریخ خبر دارد.

غار دربند رشی و تاریخچه آن

غار دربند برای اولین بار در سال ۱۳۸۴ توسط باستان‌شناس ایرانی آقای دکتر جهانی شناسایی شد و بررسی های چندین باره نشان داد که تمدنی دیرینه در این محل ساکن بوده و قدمت آن به دوره پارینه سنگی برمی گردد. جالب است بدانید که طی مطالعات اخیر اعلام شده که این غار قبل از ۲۰۰ هزار سال پیش محل سکونت شکارچیان عصر سنگ بوده است.

امکان کمپ کردن و شب مانی در غار وجود دارد ؟

بله، به راحتی امکانش هست که داخل غار چادر برپا کنید و از منظره بیرون لذت ببرید، یه سری. حشرات 🦟 🐛 🪲 🐞  شاید باعث اذیت بشن ولی در کل اگه آتیش روشن کنید هیچ مشکلی پیش نمیاد.

چگونه به غار دربند رشی برویم ؟

از رشت تا روستای رشی حدود ۷۰ کیلومتر راه در پیش دارید، از جاده رشت – قزوین به سمت رودبار حرکت کنید و بعد از رودبار مسیرتان را به سمت تونکابن تغییر دهید، وقتی وارد روستای رشی شدید، باید با خودرو به سمت مسیری که تابلوهای غار نشان می دهند، حرکت کنید و بعد از اینکه به انتهای مسیر رسیدید، خودروی خود را پارک کرده و از مسیر پاکوبی که پیش رویتان قرار دارد به سمت غار بروید، در کمتر از نیم ساعت به این غار می رسید.

 

لوکیشن دقیق غار دربند رشی